Logotypy wystawy


Wystawa pt.: Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918


Konferencja podczas otwarcia wystawy „Podwójnie Wolne” w Białymstoku

Nowoczesna wystawa plenerowa Instytutu Pileckiego o prawach wyborczych kobiet odwiedziła już Warszawę, Łódź, Ostrów Mazowiecką, Kraków i Wilno. Instytut Pileckiego wraz z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Instytutem Studiów Kobiecych zapraszają na konferencję otwierającą z udziałem między innymi prof. Magdaleny Gawin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Konferencja „Polityka i politycy w prasie XX i XXI w. — Kobiety i wybory parlamentarne” współorganizowana jest przez Zakład Historii XIX w. i Ruchów Społeczno-Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytut Studiów Kobiecych. Konferencja w dniach 14—16 czerwca 2019 na Uniwersytecie w Białymstoku towarzyszyć będzie otwarciu wystawy „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” 14 czerwca 2019 o godz. 11.30 na Placu Syntezy na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1.

Partnerzy

- prof. dr hab. Robert Ciborowski rektor Uniwersytetu w Białymstoku
- dr hab. prof. UwB Małgorzata Dajnowicz Prezes Instytutu Studiów Kobiecych

O wystawie "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918"

Stulecie praw wyborczych

Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 r. Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. W pierwszych wyborach odrodzonego państwa - 26 stycznia 1919 r. - Polki z miast i wsi po raz pierwszy w historii poszły do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli – i co ważne – swoje przedstawicielki w parlamencie.
- „Przyznanie kobietom praw wyborczych, stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy” – mówi prof. Magdalena Gawin, autorka koncepcji wystawy, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – „Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we wrześniu 2018 roku umieściło projekt ordynacji wyborczej na liście krajowej Pamięci Świata UNESCO. Tego dnia wolna Polska została na zawsze połączona z ideą równości obywateli wobec prawa” – dodaje prof. Gawin.

Podwójnie wolne

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktem przełomowym tych starań było doprowadzenie do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

Kliknij w poniższy link jeżeli chcesz zapoznać się z bohaterkami wystawy
Biogramy bohaterek wystawy


Podwójnie wolne